Studijske posete za poljoprivrednice

Kao nastavak aktivnosti u ovikru projekta socio-ekonomskog osnaživanja žena u jugoistočnoj Srbiji, tokom februara i marta meseca realizovano je više jednodnevnih studijskih poseta agro preduzećima, seoskim turističkim domaćinstvima i  individualnim poljoprivrednim proizvođačima širom Srbije. Proizvođačice domaće hrane, kao i one uključene u turističke usluge na selu, imale su prilike da se upoznaju sa uspešnim agro preduzetnicama u Šumadiji posetom turističkim domaćinstvima Tanasijević u selu Žunje i Aleksić u selu Guberevac, opština Knić, gde su, pored ostalog, mogle da pogledaju i destileriju domaćih rakija i dućan sa izuzetno širokom paletom ručno rađenih domaćih proizvoda.

Takođe, učesnice projekta koje su članice lokalnih poljoprivrednih udruženja (“Etno Konac” – Ražanj, “Rtanjske domaćice” – Boljevac, “Udruženje proizvođača povrća – Ukus prirode“ – Knjaževac i etno udruženje “Korman” – Aleksinac) posetile su 12. marta socijalno preduzeće “Radanska ruža” u Lebanu. Radanska ruža doo Lebane osnovano je kao neprofitno društvo sa ograničenom odgovornošću, ali zapošljava, pre svega, žene iz marginalnih grupa. Voće i povrće se bira i prerađuje ručno, priprema se vrši na običnim šporetima u malim šerpama u velikoj zajedničkoj kuhinji. Zimnica se priprema po tradiciji i starim receptima, bez konzervanasa i drugih dodataka, i pasterizuje i pakuje u staklenoj ambalaži. U direktnom razgovoru sa ženama iz proizvodnje i ljudima iz uprave ovog preduzeća moglo se čuti dosta toga, kako o samom poslovanju, tako i o konkretnim metodama i tehnikama pripreme. uz to, postignut je dogovor da se, u perspektivi, organizuje poseta predstavnika opština uključenih u projekat ovom socijalnom preduzeću radi potencijalne saradnje.